Hažer, Tomka, Arvensis, Cvik, Vojvoda, Repáň, Dinga, Chovanec, Lanko, Bučo, Turčina.

Náhradníci:

Staš, Brodzianský, Kulich D., Barčík, Šmehýl, Ďungel, Kulich P.

Striedania:

61´-   Staš          Repáň

72´-   Kulich D.          Vojvoda

80´-   Šmehýl          Bučo

89´-   Brodzianský          Arvensis

Tréneri:

Šuhaj Pavol.

Priebeh stretnutia:

Futbalisti Fomatu odohrali posledný majstrovský duel 10. októbra 2020, keď v rámci 11. kola tretej ligy privítali v Žabokrekoch dovtedy neporazené Námestovo. Víťaznú sériu Oravčanov sa im neoparilo pretrhnúť a podľahli protivníkovi 2:4. O naše góly sa postarali Tibor Ďungel a Martin Garaj. Vtedy asi málokto predpokladal, že prestávka bude trvať viac ak sedem mesiacov a až 29. mája 2021 ju ukončí súboj proti Fiľakovu. Sobotný súper našich mal dokonca ešte dlhšiu pauzu. Na jeseň stihol odohrať len deväť stretnutí, pričom na ostrý zápas naposledy nastúpil 27. septembra 2020 a doma v ňom podľahol Oravskému Veselému 0:1.

Oproti súbojom odohratým na jeseň prešla základná zostava Martina viacerými zmenami, pričom na striedačke zostali Miroslav Barčík či Tibor Ďungel a kapitánsku pásku si na ruku navliekol Christián Chovanec. Zaujímavosťou tiež bolo, že okrem brankára Pavla Hažera boli všetci ostatní hráči, ktorí vybehli na trávnik, odchovancami Fomatu. „Bol to zámer. Pozeráme sa už dopredu a aj v ďalších zápasoch dostanú viac priestoru mladí odchovanci klubu. Potrebujeme zistiť, s ktorými môžeme počítať,“ vysvetlil Pavol Šuhaj, tréner Martina.

O niečo sebavedomejším dojmom pôsobili v úvode hostia, ale naši ich do čistej šance nepustili a postupne začali hru vyrovnávať. V 21. minúte sa otvoril priestor pred Marekom Lankom, ktorý využil rýchlosť a obišiel protihráča. Následne vnikol do šestnástky a prízemným centrom našiel nabiehajúceho Radoslava Arvensisa, ktorý z bezprostrednej blízkosti otvoril skóre. Vydarená akcia našich definitívne dostala do zápasu a v ďalšom priebehu prvého dejstva mali o niečo viac z hry. Pred odchodom do šatní sa však už skóre nezmenilo.

Druhý polčas začal rýchlou akciou Turčanov, no Marko Repáň už musel zakončovať z ťažkej pozície. Zverenci Eugena Bariho sa v ďalších minútach snažili nájsť recept na solídne fungujúcu defenzívu domácich, ale naši hrozili z rýchlych protiútokov.

Prvú veľkú šancu si hostia vypracovali v 66. minúte, Pavol Hažer však výborným vybehnutím zlikvidoval tutovku Arnolda Kurunciho. Vzápätí sa náš brankár vytiahol i pri zakončení Oleksandra Lovyniuka. „V prvom prípade sa mi podarilo rýchlo zareagovať, zmenšiť strelecký uhol a som rád, že zo súboja s útočníkom zoči – voči som vyšiel víťazne. Pri druhej šanci súpera sa mi zdalo, že to skôr ako strela bol nevydarený center. Trošku ma to zaskočilo, našťastie loptu sa mi podarilo vyškriabať nad brvno,“ ponúkol svoj pohľad na šance súpera brankár Pavol Hažer.

V 70. minúte sa dvaja hráči Fomatu rútili sami na bránu, no po prihrávke Michala Vojvodu zastavilo strelu Jakuba Buča brvno. O sedem minút neskôr sa po faule na unikajúceho Radoslava Arvenisa kopala penalta. Loptu si na biely bod postavil Jakub Bučo, jeho nevydarený pokus však brankár súpera zlikvidoval. V závere zápasu sa ešte tím Fiľakova snažil vyrovnať, ale v sobotu bezchybného Pavla Hažera sa im prekonať nepodarilo. Martinčania mohli pri vabanku súpera svoje víťazstvo poistiť, pričom nedotiahli do úspešného konca niekoľko výborne rozbehnutých kontier. Nakoniec z toho bolo síce najtesnejšie, ale úplne zaslúžené víťazstvo. Spoluhráčov pred sebou pochválil za výkon aj martinský gólman: „Zodpovedne plnili všetky veci, ktoré od nich vyžadoval tréner a súperovým hráčom toho veľa nedovolili. Trošku sme si situáciu skomplikovali zahodenou penaltou či nepremenením ďalších tutoviek, ale i takéto veci k futbalu patria. Dôležité bolo, že sme zostali koncentrovaní a zápas dotiahli do víťazného konca“.

Pavol Hažer naposledy stál v bráne 12. septembra 2020, takže bez ostrého duelu bol osem a pol mesiaca. Priznal, že pred úvodným hvizdom pociťoval trému. „Našťastie po úvodných minútach nervozita opadla a potom som sa už cítil veľmi dobre. Potešilo aj čisté konto, ale takéto veci sú vždy dielom celého mužstva“.