SPORT FACTORY TEAM

Rozhovor s manažérom klubu MŠK FOMAT Martin

Manažér nášho klubu, pán Matej Nosek, v rozhovore pre SPORT FACTORY TEAM odpovedal na niekoľko otázok, smerovaných najmä k aktuálnej situácii v našom klube a vo svete futbalu.

Zdroj: Sport Factory Team

Si v pozícii GM 1 rok, v klube pôsobíš viac ako dva roky a hneď sa musíš vysporiadať s takto mimoriadnou situáciou. Je to pre teba nápor na nervy?

Nedá sa povedať, že to je nápor na nervy, ale je to veľmi náročná situácia, s ktorou nemá skúsenosti nikto. Musíme jej ako klub čeliť a z mojej pozície je potrebné stať sa akýmsi krízovým manažérom, navrhovať a aplikovať v krátkom čase opatrenia, ktoré nikoho netešia a popravde som si ani nemyslel, že budem niekedy tak rázne opatrenia riešiť.

 

Ako ty osobne vnímaš to, čo sa teraz deje v slovenskom futbale?

Podľa môjho názoru to isté, čo sa deje aj v ostatných krajinách. Športová činnosť klubov je pozastavená. Športové kluby a organizácie nemajú svoj hlavný produkt, ktorý nemôžu ponúkať či už pre fanúšikov, divákov na štadiónoch alebo pre deti a mládež v podobe tréningov, turnajov, kempov a zápasov v súťažiach. To znamená, že príjmy sú nulové a nastáva otázka čo s trénermi, hráčmi „A“ mužstva, atď. Narážaš na konkrétnu situáciu, ktorá nastala v MŠK Žilina a ich likvidáciu ako obchodnej spoločnosti?

Áno.

Podľa môjho názoru majiteľ spravil to, čo považoval za správne pre budúcnosť klubu a mládežníckej akadémie. V súťažiach môže pokračovať ďalej, zníži výdavky a samozrejme všetko v súlade s „pravidlami hry“, ako zákonmi SR alebo smernicami a stanovami Slovenského futbalového zväzu. Môžeme diskutovať, či to bol správny krok po ekonomickej, morálnej alebo športovej stránke, ale asi len čas ukáže aký to bude mať vplyv na budúcnosť klubu.

Myslíš si, že aj ďalšie kluby budú nasledovať koniec, aký postihol Žilinu alebo Petržalku?

Ja tvrdím, že v dnešnej situácii kvôli COVID-19 je veľmi ťažké čokoľvek predpovedať. Záleží od toho, ako dlho bude trvať zastavenie súťaží, respektíve či a za akých podmienok sa v lete súťaže začnú. Podľa môjho názoru je pravdepodobné, že to zasiahne veľké množstvo klubov v celej športovej obci, či už na amatérskej alebo profesionálnej úrovni v kategóriách mládeže aj dospelých. Športové organizácie, ktoré hospodárili na hrane rozpočtu (finančných prostriedkov) alebo aj za ňou, budú mať (alebo už majú) problémy s prežitím. Bude veľmi dôležité, ako sa k tomu postavia národne zväzy, štát (Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu), samosprávy a či sa športové organizáciefinančne podporia rôznymi formami dotácii aj počas tejto špecifickej ekonomickej kríze.

 

Aké opatrenia podniká MŠK FOMAT Martin?

Sme Mestský športový klub FOMAT Martin. Pre upresnenie máme 14 mládežníckych tímov a jeden tím mužov – amatérov, ktorí dostávajú financie vo forme náhrad ale majú svoje zamestnania alebo sú to študenti. Hlavným príjmom na mládež je dotácia z mestského rozpočtu mesta Martin, a mesačné rodičovské príspevky na deti. Tím mužov je financovaný z reklamných zmlúv a sponzorského. Nedostali sme dotáciu z mesta, reklamné a sponzorské príjmy sú momentálne na nule. Rodičovské príspevky sme ponechali na dobrovoľnej báze ako podporu klubu od rodičov, pretože keď sa netrénuje nie je dôvod za to platiť.

Z tohto celého vyplýva, že keď sa netrénuje a a celá činnosť klubu je zastavená, tak sa neuhrádzajú žiadne náhrady ani odmeny. V klube nevykonávajú činnosť ani tréneri, ani hráči, dobrovoľníci či ďalší členovia. Avšak v klube sme 4 ľudia, ktorí túto prácu vykonávame ako svoju hlavnú činnosť. Nie sú príjmy, ktoré by pokryli naše odmeny a preto sa snažíme nájsť prácu alebo brigády za pomoci našich partnerov a podnikateľov spriaznených s klubom. Ja práve tak momentálne brigádujem v strojárenskej firme za obrábacími CNC strojmi vo firme, ktorá podporuje náš klub. Mojou výhodou bolo, že som počas strednej školy u nich brigádoval a mám prax aj v takejto oblasti.

Mali ste nejakú schôdzu s hráčmi a riešili ste, čo bude ďalej?

Schôdzu sme nemali, pretože boli prijaté obmedzujúce opatrenia a my sme sa podľa nich riadili. Volal som však osobne s každým hráčom a trénermi, vysvetlil som im aká je situácia a čo to znamená pre nich ako aj pre klub. Podľa ďalšieho vývoja, rušením obmedzení a prípadným ohlásením začiatku novej sezóny bude prvoradé a nutné zorganizovať stretnutie s hráčmi, na ktorom sa bude jednať o tom ako ďalej, aké sú možnosti klubu a úmysly hráčov pretože sa teraz nedá určiť aký celkový dopad toto celé bude mať na klub a ako bude vyzerať nasledujúca sezóna.

 

Ako to momentálne vyzerá s postupom do 2. Ligy?

Bohužiaľ pre nás a veľká škoda je, že súťaž mužov bola anulovaná, nikto nepostupuje ani nezostupuje. Takže naše celosezónne úsilie, snaha, výsledky, investované financie atď. vyšli na prázdno. Ako sa k tomu teraz postaviť? Je to zložité lebo za to v podstate celej veci nikto nemôže ale na druhej strane sú to pre klub, expresívne povedané, vyhodené financie a úsilie do vzduchu. K tomu musím spomenúť, že sme zimovali po jesennej časti na prvom mieste s bilanciou 12 výhier, 3 remízy a 0 prehier so skóre 51:8.

Môže naopak klub využiť pauzu súťaže, aby dotiahol nejaké tie resty, ktoré se behom ligy nakopia?

Toto obdobie momentálne využívame na prípravu plánov na to čo bude po obnovení činnosti a súťaží, aby sme boli pripravení na rôzne varianty. Už teraz si dovolím tvrdiť, že to z hľadiska ďalšej sezóny pre celý klub bude mať negatívne dopady, na ktoré budeme musieť reagovať. Nenazval by som to restami, ale určite je teraz priestor na optimalizáciu a nastavenia administratívnych procesov, ekonomickej oblasti a určite aj oblasti marketingovej. Bude záležať od časových možností, keďže sme v situácii v akej sme.

 

Hľadáš inšpiráciu v zahraničí, ako sa so situáciou vysporiadať?

Ešte na začiatku, pri prvotných opatreniach, sme zvažovali trénovať v skupinkách. Snažili sme sa vymyslieť ako pokračovať ďalej, ale po krátkom zvážení sme jasne stanovili, že sa k tomu postavíme zodpovedne a príkladom. Rozbehli sme výzvu a súťaž so zverejňovaním videí a fotografii s názvom „Som doma, trénujem doma“ pre našich mládežníkov, a akurát po vzore iných klubov riešime projekt s názvom „Vypredajme štadión“ na podporu klubu s predajom virtuálnych vstupeniek formou daru.

 

MŠK FOMAT Martin pôvodne vznikol ako čisto mládežnícky oddieľ. Je možné, že se na nejakú dobu opäť zameriate iba na mládež?

Nepredpokladám, že by sme zrušili „A“ mužstvo dospelých a neprihlásili ich do súťaže. Otázkou však bude za akých podmienok, s akými hráčmi a trénermi sa bude súťaž hrať. S nadhľadom dnes hovorím o možnosti, že sa najvyššia 3., 4. a 5. futbalová liga na Slovensku vráti možno o pár rokov späť z pohľadu odmeňovania a podmienok pre hráčov. Bude sa hrať ľudovo povedané „za pivo a klobásu“ a pre kolektív vytvorený v šatni. Uvidíme ako sa to všetko vyvinie…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *