Sezóna 2019/2020

  • 15. júla 2019
  • Oznam
  • 984 Views

NOVÁ SEZÓNA ZAČÍNA

Príprava do novej sezóny už viacmenej začala. Veď už prvé tréningové procesy mužov a aj niektorých ročníkov mládeže na začiatku letnej prípravy už máme za sebou. Starší dorast, starší žiaci a aj muži odohrajú tento týždeň už prvé prípravné zápasy. Zoznam prípravných zápasov pre tento týždeň si môžete pozrieť TU. O ich výsledkoch vás budeme informovať v pravidelnom výsledkovom servise. V mesiacoch júl a august čakajú každé družstvo množstvo prípravných zápasov na ktoré sa určite tešíme. Ako už býva pravidlom, konfrontácia našich chalanov a dievčat v prípravných zápasoch bude proti klubom nielen zo Slovenska, ale aj proti zahraničným klubom, najmä z Českej Republiky. Prípravky FOMATu čakajú aj turnaje, kde sa naši najmladší prezentujú peknými výsledkami a najmä peknou hrou. Dôležitou témou najbližších mesiacov je určite výstavba futbalového areálu v Martine. Aj tejto téme budeme venovať na našom webe viac pozornosti a budeme vás informovať o všetkom dôležitom.

Zmeny ročníkov budeme v najbližších dňoch na našej webovej stránke aktualizovať, a o všetkých dôležitých novinkách vás budeme informovať.

 

°

 

Po ukončení sezóny 2018/2019 sme zozbierali hodnotenie sezóny trénermi takmer každého ročníka, a tieto hodnotenia vám teraz predstavíme:

U19

Sezóna vyznela rozpačito. Kým s jesennou časťou prevládla spokojnosť, v jarnej časti sme si veľa radosti neužili. Výsledkovo to nebolo zlé, ale herný prejav a prístup sa výrazne zhoršil. Ťažké zápasy proti DUKLE, POHRONIU, JUVENTUSU sme hrali dobre. Naopak proti slabším mužstvám sme si to zľahčovali. Zápasy skončili vysokými víťazstvami, ale hráči išli na pól plynu. Cieľ postúpiť do novej súťaže sa nám podaril bez problémov, ale odohrali sme veľa zápasov, ktoré nás vôbec nepreverili. Takúto slabú úroveň táto súťaž ešte nemala.

Tréneri: Marián Šupej a Peter Šmehýl.

U17/U16

V tomto ročníku súťaže sme mali v MD dve mužstvá (U-16 a U-17). Bol to nový projekt vo FOMATe a myslím si, že bol pre hráčov a tiež pre trénerov prínosom. Hráči U-16 účinkovali v okresnej súťaži a hrali zápasy so súpermi, ktorí boli často aj o 3 roky starší. Chalani s prehľadom súťaž vyhrali, a tým dokázali, že 16-ka mala opodstatnenie. Káder MD mal spoločný tréningový proces a tak 28 hráčov malo možnosť futbalovo rásť aj v skupinových tréningoch, čo v minulosti nebolo. Veľká výhoda pre trénerov bola, že mohli rotovať hráčov v zostavách 2 mužstiev. Mužstvo U-17 už niekoľko rokov patrí k špičke 2.ligy MD, a znovu hráči potvrdili svoje kvality keď skončili na 2. mieste za Duklou Banská Bystrica. Do 25. kola sme dokonca bojovali o prvé miesto, ale nevyšlo nám to. V tejto kategórii však nie je úplne prvoradý výsledok, ale rozvoj a napredovanie jednotlivých hráčov vo futbalových schopnostiach. Počas celej sezóny sme sa zamerali hlavne na herný prejav mužstva v systéme 4-3-3 a to sa nám podarilo. Hráči mali veľmi dobrú dochádzku na tréningy a to bol základ ich zlepšovania sa. Za celú sezónu si zaslúžia pochvalu a poďakovanie všetci hráči z kádra MD a je potrebné aj kladne ohodnotiť tréningový proces a vedenie mužstiev v zápasoch. O tieto záležitosti sa starali najmätréneri:

Tréneri: Marek Šípka, Štefan Jonis, Matej Berník a Peter Dubovec.

U15

Družstvo U15 účinkovalo v I. lige starších žiakov – skupina stred. Po základnej časti, v jej jesennej časti súťaže, obsadilo 7. miesto, keď len tri body strácalo na postupové štvrté miesto do nadstavbovej časti súťaže „ O titul“, z ktorej nakoniec postúpila Podbrezová. V jarnej časti súťaže sme účinkovali v skupine „O umiestenie“, kde sme obsadili 3. miesto. V prepočte bodov po jesennej a jarnej časti sme nakoniec obsadili piatu priečku so ziskom 40-tich bodov. Čo sa týka herného prejavu hrali sme celú sezónu v útočnom hernom systéme 4-3-3 a naša hra sa zakladala na rozohrávke v obrannej zóne, cez kombinácie v strednej a útočnej zóne, až do zakončenia. Nie vždy si nám darilo finalizovať našu snahu, trpeli sme na nevyrovnané výkony hrotových hráčov. Veľa zápasov sme stratili nepremenením aj tých najvyloženejších gólových situácii. V obrannej hre sme chceli hrať na riziko a tak rozvíjať obranné činnosti jednotlivcov, aby sa neskrývali za brániace bloky, ale aby defenzívne činnosti riešili individuálne, odvážne a naučili sa tak byť zodpovedný za svoj výkon. Krajných obrancov sme tlačili do vysokých, až krídelných pozícií, aby sme tak rozvíjali ich útočné herné činnosti. Celkovo družstvo U15 predstavovalo v súťaži to lepšie, kvalitnejšie, ale hlavne futbalovejšie v porovnaní s družstvami UTM. Čo sa týka družstiev, ktoré majú licenciu AKADÉMIA (hlavne Žilina a Ružomberok), rozdiel medzi nami a týmito družstvami sa znova prehĺbil, tam sme nedokázali konkurovať na žiadnom poste. Napriek tomuto hodnoteniu v družstve U15 pôsobilo niekoľko zaujímavých hráčov, ktorý môžu byť perspektívny do vyšších kategórii MŠK FOMAT Martin.

Tréneri: Marián Turčina, Jakub Malko.

U14

Sezónnu mužstva U-14 môžem hodnotiť veľmi kladne. Sme družstvo, ktoré sa neustále snaží dávať tie najvyššie ciele a vysoké nároky sa snažíme preniesť aj na chalanov. Počas celej sezóny sme sa snažili hrať moderným herným systémom, čo sa nám aj darilo. Vo väčšine zápasoch sme boli dominantným tímom, čo sa týka držania lopty ako aj v diktovaní hry. Snaha o náročný herný systém založený na neustálej konštruktívnej rozohrávke síce spôsobilo určité individuálne chyby, ktoré súperi využili a čo nás stalo viacero bodov, avšak z hľadiska vývoja jednotlivých hráčov, ktorí boli nútení hrať sebavedomo a konštruktívne aj v ťažkých herných situáciách je pre nás určite tento aspekt podstatnejší. Z hľadiska herného prejavu môžem konštatovať, že naše mužstvo hralo ofenzívny futbal a patrilo určite ku kvalitnejším mužstvám súťaže, kde sme sa väčšinou stretávali s mužstvami, ktoré sa snažili len o jednoduchý futbal s dlhými nákopmi. Za negatívum možno považovať práve zápasy, kde sme boli jednoznačne dominantnejší, avšak túto hernú kvalitu sme nepreniesli do efektívneho zakončenia. Toto bolo spôsobené aj značnou fyzickou nevyzretosťou. V súťaži patríme k mužstvám s najnižšími hráčmi, čo do budúcna, hlavne v mládeži môže byť nevýhoda. Z pohľadu hráčskeho kádra je treba vyjadriť spokojnosť k prístupu k tréningovému procesu ako aj k zápasom, kde sme nemuseli riešiť závažnejšie absencie. Z hľadiska vývoja jednotlivých hráčov taktiež možno konštatovať veľký progres, chalani sa postupne etablovali na herný systém, ktorý sme vyžadovali, pričom taktiež rozvíjali aj svoje individuálne kvality. V novej sezóne si taktiež dávame tie najvyššie ciele, pričom by sme chceli hlavne pretaviť našu hernú dominanciu do vytvárania gólových príležitostí a k efektivite ofenzívnych činnosti.

Tréneri: Mgr. Vladimír Furo, Mgr. Andrej Glejtek, Hollý František.

U13

V sezóne 2018/19 bolo v kategórii U13  dvadsaťdva hráčov. V konečnej tabuľke nám patrí tretia priečka. No viac ako výsledky je dôležitý herný prejav družstva, či individuálne výkony. Myslím si, že až na dva zápasy, naše výkony boli na veľmi dobrej úrovni. Chlapci veľmi rýchlo prešli na celoklubovú koncepciu herného systému 4-3-3 a snáď iba na hru v obrane, bolo mužstvo vyvážené a chlapci podávali zodpovedné výkony. Veď o útočnej kvalite nášho mužstva hovorí aj 112 nastrieľaných gólov, čo je druhý najväčší počet v tejto súťaži. Slabiny sme ale stále cítili už v spomínanej obrannej formácii, kde nám chýbala rýchlosť a viac aktivity smerom do útoku v krajných vertikálach. Ťažko niekoho hodnotiť menovite, pretože aj tí menej talentovaní mali snahu sa zlepšovať a prístup všetkých žiakov v tréningovom procese bol veľmi dobrý. Poďakovanie patrí aj môjmu asistentovi Filipovi Zbojovi za výbornú spoluprácu, a vedúcemu družstva Petrovi Kamienovi za pomoc počas celej sezóny.

Tréneri: Igor Bella, Filip Zboja.

U12

Družstvo U12, ročník 2007 má veľký problém a to početnosť. Kým pri zložení základnej zostavy v jesennej časti sme si vystačili ešte sami, na jar bolo všetko inak a veľakrát nám pomáhali o rok mladší spoluhráči, za čo družstvu U11 veľmi pekne ďakujem. To hovorí za všetko a najmä preto nemôžem byť absolútne spokojný s priebehom jarnej časti. Mali sme v pláne posunúť chlapcov a ich výkonnosť o stupienok vyššie a postupne napredovať, no mám pocit, že kým na jeseň sme urobili tri kroky vpred, tak na jar sme urobili jeden krok naspäť. Táto situácia nastala najmä vďaka dlhodobým výpadkom niektorých hráčov v dôsledku zranení, či nedoplnením kádra zvonku. Chlapci sa počas celej sezóny snažili, za čo im patrí zaslúžené poďakovanie, absentovala však konkurencia v tíme a aj keď hra nebola zlá, nedokázali sme ju zužitkovať.

Tréneri: Peter Peržeľ, Matej Tomka.

U10

Sezóna našich chalanov bola tento rok poznačená početnými zraneniami a chorobami. Počas sezóny vypadlo dlhodobo 6 chalanov jedno dievča a dokonca kvôli zraneniu na 3 mesiace aj jeden s trénerov. Dalo by sa teda povedať, že aj na vzdory týmto „polenám“ v ceste sa chalani za sezónu hanbiť nemôžu. Najviac nás teší, že sa konečne podarilo herne predbehnúť družstvá ako Liptovský Mikuláš či Ružomberok a vyhrať nad nimi v lige prípraviek. Žilinčania síce ešte nad nami vyhrali ale už zďaleka nie tak dominantne ako to bývalo v minulosti. Turnajová sezóna nebola vôbec vydarená. Doniesli sme si len jedno prvé miesto a zopár druhých a tretích miest. Dokonca sa nám podarilo raz skončiť aj poslední. Domnievame sa ale, že to mohlo byť zapríčinené spomínanou maródkou a veľkou vyťaženosťou zdravých hráčov. Každopádne družstvo má veľký potenciál a dokázali, že keď majú svoj deň dokážu vyhrať zápas s akokoľvek dobrým súperom a naopak, ak sa mi nechce prehrajú aj zápas v okresnej súťaži.

Tréneri: Palider Milan, Bolek Martin.

U9

Ročník U9 v tejto sezóne nastúpil v dvoch súťažiach a to lige prípraviek U9, okresnej súťaže prípraviek a zúčastnilo sa na veľkom počte turnajov. Z celkového hradiska môžem vyjadriť spokojnosť s priebehom sezóny. Množstvo nazabudnuteľných futbalových zážitkov a skúseností sprevádzalo veľa radostí, ale aj slzy po prehratých zápasoch a to ukazuje, že chlapcom futbal prirástol k srdcu a to je pre mňa najväčší úspech. Charakteristickým prvkom mužstva sa stala bojovnosť, chuť po víťazstve, ktorá zdobila mužstvo hlavne v jesennej časti sezóny. Veľkým nedostatkom vidím naše kolísavé výkony a nekoncentrovanosť na všetky zápasy na turnajoch. Do budúcej sezóny sa budeme snažiť zlepšiť výber miesta hráčov, začneme sa viac venovať prihrávke a pridáme nové technické zručnosti. Ak toto mužstvo nepoľaví v nasadení a ešte v niektorých prípadoch aj pridá, bude veľkou konkurenciou pre ostatné mužstva na Slovensku.

Tréneri: Lučanský Milan, Kapusta Marián.

U8

Ročník narodenia 2011 – U8 začal prípravu v auguste 2018.Z môjho pohľadu je to najhoršia veková kategória, kde tréner musí deti “namotať” na futbal. Myslím, že sa nám to celkom podarilo a postupne sme vytvorili skvelú futbalovú partiu. Odohrali sme veľa trianglov, turnajov a prípravných zápasov. dokonca sme odohrali aj krajskú ligu proti starším deťom. Čo sa týka futbalových zručností chlapci sa neskutočne zlepšili, začínajú si veriť v hre 1:1, sú silní v osobných súbojov a v neposlednom rade vzrástlo ich futbalové sebavedomie. Správnym tréningovým procesom z nich časom môžu vyrásť zaujímaví futbalisti. Futbal to je hra a dúfame, že táto hra ich bude baviť celý život.

Tréneri: Fúčela Rasťo, Stančík Dušan.

WU19

Sezónu v novej súťaži našich doteraz najstarších klubových reprezentantiek dopadla sladko-kyslo. Je pravda, že sme do našej najvyššej ligy nenastupovali s práve najvyššími cieľmi, avšak po jesennej časti kedy sme zimovali na 3. mieste, sme možno potichu začali dúfať že by sa možno dalo urobiť aj dieru do sveta. Žiaľ, séria nešťastných zápasov na jar kedy sme buď tesne prehrali alebo iba remizovali nás posunulo „len“ na piate miesto v tabuľke. Tiež veľmi dobré umiestnenie na podmienky a okolnosti ktoré sezónu sprevádzali, ale keď človek vie že tam bola reálna šanca dosiahnuť relatívny úspech, zamrzí ho to. Každopádne je to veľká motivácia do ďalšej práce pretože káder našich dievčat sa rozrastá a keď budeme kvalitne a hlavne pravidelne trénovať môžeme dokázať zázraky. Preto sa veľmi všetci tešíme na dokončenie tréningovej plochy na Pltníkoch.

Tréner: Peržeľ Peter, Bolek Martin.

WU15

Obe naše družstva dievčat zaznamenali v tejto sezóne veľmi podstatnú zmenu a tou bol ich spoločný štart v prvej lige, ktorá je „dvojičkovou“ súťažou. Žiačky hrali prvý krát na celé ihrisko. To znamenalo potrebu väčšieho počtu hráčok v oboch kategóriách. Kádre sa nám podarilo vhodne doplniť a aj vzhľadom na tento fakt môžem konštatovať, že obe družstva v súťaži obstáli. Družstvo žiačok sa nevyhlo kolísavým výkonom, no prvoradé pre nás bolo, aby dievčatá hrali čo najviac bez ohľadu na výsledok. To sa nám aj podarilo a bonusom naviac je prechod štyroch hráčok po sezóne do družstva junioriek. Všetkým babám ďakujem za ich obetavosť a vytrvalosť počas celej sezóny.

Tréneri: Peržeľ Peter, Cvik Daniel.

Všetkým trénerom ďakujem, že si našli čas na spracovanie stručného hodnotenia sezóny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *