ROZHOVOR S GENERÁLNYM MANAŽÉROM KLUBU

  • 3. januára 2022
  • Action
  • 567 Views

Prvá časť rozhovoru s Matejom Nosekom

 

Rok 2021 sa preklopil do roka 2022. Je časť ohliadnuť sa za uplynulými dvanástimi mesiacmi, zhodnotiť, čo sa podarilo a čo naopak mohlo byť lepšie. Taktiež je ideálny priestor nastaviť ciele na najbližšie obdobie. Ambície nesmú chýbať, čo si uvedomuje aj generálny manažér klubu MŠK FOMAT Martin,  Matej Nosek. Prinášame prvú časť exkluzívneho interview, ktorá bude zameraná na futbalovú stránku.

 

Ako by si zhodnotil rok 2021 z pohľadu martinského futbalového klubu?

Plnohodnotná odpoveď na túto otázku by nám zabrala pokojne aj celý rozhovor. Stručne a vo všeobecnosti by som rok 2021 zhodnotil ako úspešný. Vzhľadom na situáciu spojenú s covidom, ktorá ovplyvňuje spoločnosť, sa nám hlavne za pomoci rodičov, trénerov a členov správnej rady podarilo udržať a zabezpečiť fungovanie klubu na vysokej športovej úrovni.

 

Čo ťa počas tohto roka najviac potešilo z futbalovej stránky?

 Teší samozrejme viacero vecí a za zmienku určite stojí, že aj napriek všetkým obmedzeniam vo fungovaní klubu nám neklesá počet športujúcich detí a to hlavne vďaka našim trénerom, za čo im ďakujem. V prípravke máme práveže zvyšujúci počet malých futbalistov. Ďalej je to určite kvalitne odvedená práca a celková situácia pri družstve mužov.

 

Čo ťa naopak najviac sklamalo?

V tomto momente neviem čo a či ma vlastne niečo sklamalo. Samozrejme počas celoročnej činnosti sú momenty, kedy človek nie je spokojný. Ale aj vtedy je potrebné myslieť pozitívne a vedieť ich riešiť.

 

Druhý rok bojujeme s pandémiou. Ako sa to zrkadlí do chodu klubu?

Na klub to má dopad vo viacerých oblastiach. Museli sme sa tomu prispôsobiť už v roku 2020. Odzrkadľuje sa to hlavne v tom, že musíme venovať veľa energie a času meniacim sa veciam spojených s pandémiou, ktorú by sme inak mohli venovať na ďalší rozvoj klubu.

 

Ako hodnotíš spustenie tréningového centra na Pltníkoch?

Nejakú dobu tam už samozrejme trénujeme. Máme v klube 15 tímov a športovú činnosť bez tohto ihriska si už ani neviem predstaviť. Ďalším krokom je presťahovanie sídla klubu do kancelárií, ktoré sú na Pltníkoch. Verím, že sa nám to počas januára 2022 podarí.

 

FOMAT sa snaží o rozvoj ženského futbalu. Darí sa to?

Dievčenský futbal vo FOMAT-e máme už dlhšiu dobu. Toto leto sme však založili družstvo žien a prihlásili ich do II.ligy žien. Je to ďalší krok k budovaniu ženského futbalu a myslím, že sa nám to zatiaľ darí. Určite si to vyhodnotíme po skončení aktuálnej sezóny.

 

Skús ľuďom priblížiť ako prebieha chod klubu cez zimnú pauzu? 

Aktuálne je chod klubu ovplyvnený opatreniami kvôli covidu. Po športovej stránke sa organizuje a plánuje príprava pred jarnou časťou sezóny, rozpis prípravných zápasov klubu, atď. Z pohľadu mňa, ako manažéra klubu, to zas znamená agendu nielen v športovej oblasti – družstvá mužov, ale hlavne ekonomickej, legislatívnej a personálnej. Tým vás však nudiť nebudem. (smiech)

 

Panuje vo vedení klubu spokojnosť s aktuálnym umiestnením po jesennej časti?

Predpokladám, že myslíš s umiestnením družstva mužov. Ak áno, tak spokojnosť panuje. Dovolím si tvrdiť, že konkurencia v tomto ročníku je vyššia ako bola v minulých rokoch a chalani sa s tým výborne pod vedením Paľa Šuhaja a Mira Barčíka popasovali. Netreba však zaspať na vavrínoch a je potrebné sa poriadne pripraviť na jarnú časť. Tá bude o to náročnejšia, že po nej prichádza k reorganizácii súťaží.

 

S akými cieľmi poputuje FOMAT Martin do jarnej časti? 

 V Martine máme pred a počas každej sezóny len tie najvyššie ciele. Je potrebné absolvovať kvalitnú prípravu s kvalitnými súpermi, a potom sa v rámci súťaže sústrediť vždy na ten najbližší zápas.

 

Keby si mohol zmeniť jednu vec vo fungovaní slovenského futbalu, čo by to bolo?

Pomerne zložitá otázka na to, aby som na ňu v jednoduchosti a zrozumiteľne odpovedal. Zameral by som sa na rozvoj spolupráce medzi zväzmi, obcami a futbalovými klubmi v súvislosti s výchovou a rozvojom mládeže, ktorú by mali na starosti vzdelaní a licencovaní tréneri. Cieľom by bolo priviesť k športu/futbalu každým rokom čím ďalej, tým viac detí a zamedziť tak poklesu členskej základne.

 

Môžeme v zime očakávať pohyby v kádri. Rysuje sa niečo už teraz?

S trénerom Šuhajom pravidelne komunikujeme o možnostiach posilnenia kádra „A“ tímu mužov. Momentálne však nič konkrétne neriešime. Až prvé mesiace roku 2022 počas prípravného obdobia ukážu ďalšie kroky v tomto smere.

 

 

 

Druhú časť rozhovoru s generálnym manažérom Matejom Nosekom zverejníme už o niekoľko dní, preto pozorne sledujte webovú stránku a sociálne siete klubu MŠK FOMAT Martin.

 

Text: Jakub Vaverka

Snímka: Igor Pĺž

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *