• 299 Views

Do futbalového neba odišla ďalšia legenda

So zármutkom vám oznamujeme, že dňa 2. mája 2022 nás navždy opustil Fratišek Karkó. Posledná rozlúčka so 78 ročnou futbalovou legendou z Československých futbalových trávnikov, hráčom, trénerom a Československým reprezentantom bude v piatok 6. mája v dome smútku v Martine.

Úprimnú sústrasť celej rodine.

Rýchlonohý útočník s ekrazitom v nohe. Po účinkovaní v prvoligovom Brne rodák z Kravian prišiel do Martina ako posila do útoku, a tieto predstavy do bodky splnil. Jeho prednosti si však zanedlho všimli aj v najvyššej československej súťaži. Po pôsobení v Třinci sa opäť vrátil do Martina, kde našiel svoj domov. František Karkó je aj zaujímavým rekordérom, pretože za hodinu hry v drese reprezentácie ČSSR (štvrťhodinu proti Fínsku a polčas proti Brazílii na Maracane) dokázal dať dva góly. Po skončení kariéry bol úspešným trénerom.

Narodil sa 27.2.1944 v Kravanoch nad Dunajom. Hral za strojárne Martin, ZŤS Martin v rokoch 1966-1968, 1973-1979 a strelil 78 gólov. Reprezentant ČSSR v roku 1971. Kanoniera s reprezentačným zápisom, Františka Karka si mnohí pamätajú ako trénera, menej už ako hráča a ešte menej ako reprezentanta bývalého Československa, v ktorého drese sa stal nezabudnuteľným streleckým rekordérom. Ten sa spája s dátumom 16.6.1971. Vtedy sa v Helsinkách hralo kvalifikačné stretnutie o postup na ME, v ktorom domáce Fínsko hostilo repre ČSSR. Pred týmto dôležitým duelom bola v lige prestávka, a tak sa Karkó o svojej nominácii dozvedel na dvore domu v rodných Kravanoch pri pílení dreva. Susedia ho informovali o tom, že v televízii hovorili, vraj ho tréneri povolali do reprezentácie. Zanedlho mu prišiel telegram, ktorý potvrdil, že sa nemýlili. Starostlivo je uložený v jeho kronike, ktorú mu viedla jeho manželka. Pri čítaní telegramu mu bolo jasné, že má reprezentačný dres pripravený. A tak už skúsený, 27-ročný futbalista cestoval vo výprave do Helsínk. 15 minút pred koncom dôležitého stretnutia ho poslali tréneri Ladislavovia – Novák s Kačánim na ihrisko. Len tesne pred tým, ako vystriedal Františka Veselého, mu tréner Kačáni do ucha povedal, vraj dá dva góly. Táto veštba sa nakoniec vyplnila a Karkó dvoma gólmi dokonal prehru domácich v pomere 0:4.

Úryvok  z knihy: 100 rokov martinského futbalu

Autor textu: Ján Kŕč