ČO SA DEJE V DORASTE

Rozhovor s trénerom SD FOMAT-u

 

V mesiaci september odohrali naše dorastenecké mužstvá zápasy (dva doma a dva na pôde súperov). V nich však nebodovali podľa predstáv. Čiernu septembrovú sériu prežíva starší dorast U19, kedy zo spomenutých zápasov nezískal ani jeden bod. Trápia ho najmä zranenia hráčov zo základu, a v neposlednom rade aj gólová koncovka v zápasoch. Veď v posledných troch zápasoch sa naše U19-ky z gólu netešili ani raz. Čo by mohla byť príčina tohto nezdaru sme sa pokúsili zistiť v rozhovore s trénerom U19 – Mariánom Šupejom.

 

Otázka: Tebe, ako dlhoročnému trénerovi dorastu, prešlo „cez ruky“ už množstvo hráčov. Niektorý z nich sú stále futbalovo aktívny a to aj na vcelku vysokej úrovni. Ale je nejaký hráč/hráči, ktorý/í ti z akéhokoľvek dôvodu utkveli navždy v pamäti?

Odpoveď: Na túto otázku sa ťažko odpovedá. Každý hráč je svojim spôsobom, či už po futbalovej, ale hlavne po ľudskej stránke jedinečný. Nepamätám si ale žiadneho ktorého som nemal rád.

 

Otázka: Aktuálne máš v kádri hráčov z rokom narodenia 2003/2004. Pred sezónou boli U19-ky posilnené o nových hráčov. Môžeš nám ich v skratke predstaviť?

Odpoveď: Prišli k nám hráči zo Žiliny:  Haľama a Tichý. Z Podbrezovej sa vrátili  Palider a Medek. Pre mňa sú však aj posily z našej U 17-tky Ursíny, Ondruš, Lipinský a najnovšie Lesev.

 

Otázka: Do sezóny ste s mužstvom vstúpili skvelým spôsobom. Najskôr dvakrát nováčikovia súťaže a zisk 4. bodov, a potom dôležité víťazstvá s Prešovom a v Kysuckom novom Meste. Po 4. kole to bola druhá priečka v tabuľke. Pred plánovanou reorganizáciou súťaže to vyzeralo sľubne. No zápasy v mesiaci september nevyšli podľa predstáv. Ako to vidíš ty? Kde sa to „zaseklo“?

Odpoveď: Tých príčin je viacero. V jednom týždni sme prišli o obidvoch stredných obrancov. Ďalší hráči ochoreli. Nastúpili sme proti Humennému síce v improvizovanej zostave, ale verili sme, že to zvládneme. Žiaľ nešťastne sme prehrali. Stále sme boli v kľude. Chlapci dobre trénovali, a aj napriek tomu že sme išli ku výbornej Spišskej, verili sme si. Opäť sme však prehrali, ale neboli sme horším mužstvom v zápase. Domáci zápas proti vedúcemu tímu tabuľky, Liptovskému Mikulášu, však ukázal aký dôležitý je fyzický fond v tejto kategórii. Opäť prehra a naše sebavedomie už bolo dole. Posledný zápas na Lokomotíve ukázal naštrbenú psychiku a po hlúpom góle sme nevedeli otočiť zápas v ktorom sme boli jednoznačne lepší.

 

Otázka: Zistili sme, že U19-ka v tejto sezóne bodovala iba v prípade, keď bol na ihrisku talentovaný hráč Dominik Kulich, ktorý práve v posledných zápasoch chýbal, keďže nastupuje za A-mužstvo FOMATu. Myslíš si, že absencia tohto hráča v zápasoch má naozaj taký vplyv na našu hru či výsledky, alebo je to len náhoda?

Odpoveď: Dominik je ďalší dôležitý článok nášho mužstva, ktorého absencia sa výrazne podpisuje na našej hre. Hrá na pozícii defenzívneho záložníka, a práve jeho fyzická hra nám chýba. Na jeho pozícii hrali chlapci, ktorí sú aj o tri roky mladší. Hrali výborne, ale práve osobné súboje nemajú šancu vyhrať. Dominik má ešte jednu výbornú vlastnosť, a to že vie podporiť aj útok. Aj jeho góly nám chýbajú. Mňa však teší, že pravidelne nastupuje za A-čko a aj v základnej zostave, a tréner Šuhaj je s ním spokojný.

 

Otázka: Káder U19 v poslednom čase sužujú početné zranenia či choroby hráčov. Navyše v poslednom domácom zápase proti lídrovi tabuľky z Mikuláša sa smolne zranil krajný obranca Martin Medek, ktorý sa pred sezónou vrátil z prvoligovej Podbrezovej, resp. Dukly Banská Bystrica. Ako sa v tomto prípade absencie dôležitých hráčov postupuje?

Odpoveď: Žiaľ zranenia k futbalu patria. O to vás to viac mrzí, keď je to zranenie vážne, tak ako u Martina Medeka. Keďže na jeho post sme nemali vhodnú alternatívu, tak sme museli preradiť z U 17 M.Leseva. Ten sa ukázal vo výbornom svetle. Dúfam, že v tomto trende bude pokračovať. Treba si však uvedomiť, že v základnej zostave už nastupuje päť hráčov rokom narodenia 2005. Ďalší nastúpia v priebehu hry. Potom sa nám len veľmi ťažko vyhrávajú zápasy proti mužstvám, ktoré hrajú jednoduchý silový futbal s nakopavaním lôpt. My však máme svoju cestu z ktorej nemienime zísť, a práve títo mladí chlapci sú na to vhodný.

 

Otázka: A nakoniec, ako to je s už vyššie spomenutou plánovanou reorganizáciou súťaže? Ako by mal vypadať nový model súťaže, a čo sa musí stať, aby dorast MŠK FOMAT Martin nespadol pre budúcu sezónu do nižšej súťaže?

Odpoveď: Reorganizácia kopíruje mužskú súťaž v III.lige. To znamená, že z našej terajšej skupiny východ postúpia do druhej ligy západ, kde budeme patriť my, iba tri mužstvá zo stredného Slovenska. Môže sa však stať, že postúpi iba jedno mužstvo. Pritom do skupiny východ môže postúpiť aj mužstvo z predposledného miesta. My sme v momentálnej mini tabuľke Stredoslovenských mužstiev na postupovom treťom mieste. O tom, či to aj tak bude, rozhoduje viacero faktorov. Príklad: z prvej ligy vypadne Dukla BB, z tretej ligy postúpi Čadca, a pre náš región ostane iba jedno miesto. Teoreticky sa môže stať, že v celkovej tabuľke skončíme tretí, a napriek tomu vypadneme do tretej dorasteneckej ligy. Mužstvo, ktoré patrí geograficky na východ skončí pätnáste, a bude hrať aj naďalej druhú ligu. Osobne túto reorganizáciu beriem ako obrovskú hlúposť, pretože zbytočne na mladých hráčov vytvárame tlak z výsledkov.

 

My ďakujeme trénerovi za rozhovor a úprimné odpovede. Držíme obom dorasteneckým mužstvám v nadchádzajúcich zápasoch palce. Pozorne budeme sledovať ich zápasy a zápasové výsledky. Veríme, že najbližší rozhovor s trénerom dorastu, už bude o veselších témach.

 

 

My vám ešte prinášame krátku fotogalériu z posledného zápasu staršieho dorastu, ktorý odohrali v Košiciach s miestnym klubom FC Lokomotíva Košice. Za fotky ďakujeme klubu FC Lokomotíva Košice.

 

Zdroj: Instagram FC Lokomotíva Košice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *