Zhodnotenie sezóny dorastu

(DORASTY)

O zhodnotenie uplynulej sezóny sme požiadali aj našich trénerov jednotlivých dorasteneckých kategórií. Tu sú ich pohľady na sezónu 2025/26, kedy sme si vyskúšali najvyššie súťaže.

tréner U16 Filip Zboja : Celá jarná časť bola veľmi špecifická, po zimnom odchode Grockého s Liptákom do Žiliny sa v úvode jarnej časti do U17 presunuli Petic, Makúch, Omerovič a následne aj brankár Dubovec, ktorého sme získali na výmenu zo Žiliny.
Napriek zúženému kádru chlapci dobre pracovali v tréningovom procese a v ťažkej súťaži sme dokázali zohrať niekoľko pekných zápasov, sklamali sme iba v Trenčíne a doma proti Prešovu. Naopak potešilo víťazstvo na Slovane, doma s Pohroním či remízy v Košiciach a Dunajskej Strede. Výborne stretnutia boli aj v Žiline či Trnave, kde sme dokázali potrápiť najlepšie mužstvá súťaže.
Výsledkovo toto mužstvo malo určite väčší potenciál, no museli sme sa podrobiť cieľu, ktorým bola záchrana v 1. lige dorastu a U16 sa do koeficientu nepočítala. Na druhú stranu treba vyzdvihnúť progres hráčov, okrem tých čo odišli do kvalitnejších klubov, boli postupne 5 hráči posunutí do U17 a výkonnostne vyrástli aj ďalší a predvádzali kvalitné výkony. Počas celého ročníka sme sa prezentovali odvážnym, útočným futbalom a aj keď sme mohli získať lepšie postavenie v tabuľke, tak z pohľadu výchovy a rozvoja hráčov, čo je taktiež významný cieľ v tejto vekovej kategórii hodnotím tento ročník veľmi pozitívne.

tréner U17 Peter Sedúch: Po prevzatí družstva 12. 3. 2026 sa mužstvo nachádzalo na 13. mieste s tromi bodmi a veľmi slabým herným prejavom, nízkym sebavedomím a absenciou základných taktických princípov. Trénerský tím vykonal výrazné personálne aj herné zmeny, pričom bolo potrebné riešiť viacero nevyriešených hráčskych funkcií a meniť zaužívané návyky. Hlavným cieľom bolo obnoviť agresivitu, emócie, sebavedomie a zlepšiť organizáciu hry v oboch fázach. Prvé dva zápasy proti Trnave a Slovanu sa ešte niesli v znamení pôvodného stavu družstva. Prvý výrazný posun prišiel víťazstvom nad Banskou Bystricou 2:1, ktoré mužstvu dodalo potrebnú sebadôveru. Postupne sa zlepšoval herný prejav, čo potvrdili kvalitné výkony proti Košiciam, Podbrezovej, Trenčínu a víťazstvo nad Petržalkou. Mužstvo dokázalo otáčať nepriaznivé výsledky a herne sa vyrovnať aj popredným tímom súťaže. Vrchol herného prejavu prišiel pri víťazstve nad Pohroním 7:1. Následne však nastal pokles disciplíny, tréningovej morálky a konkurencie v kádri, čo negatívne ovplyvnilo záver sezóny. K slabším výkonom prispeli aj zranenia, plánované odchody hráčov a vedomie zostupu z ligy. Posledné dva zápasy mužstvo herne nezvládlo, pričom súperi boli kvalitne pripravení. Počas pôsobenia nového realizačného tímu získalo mužstvo v 11 zápasoch 14 bodov so skóre 27:31. Napriek zostupu bol zaznamenaný výrazný progres v hernom prejave, taktickej organizácii aj individuálnom rozvoji hráčov. Trénerský tím hodnotí prístup hráčov pozitívne a dosiahnutý progres považuje za maximum, ktoré bolo možné v daných podmienkach dosiahnuť. Na záver chcem ako hlavný tréner poďakovať za možnosť pracovať s chalanmi a v prostredí Fomatu Martin a prajem nielen klubu, funkcionárom ale aj chlapcom veľa športových úspechov, dobrých rozhodnutí a napredovaní vo futbalovej rodine a odvetví. Taktiež chcem poďakovať aj môjmu asistentovi Michalovi Fúčelovi za výbornú spoluprácu a futbalové myšlienky a rozhodnutia, ktoré taktiež výrazne pomohli chalanom ako aj mne v nastavovaní TP a následných operatívnych rozhodnutiach.
Po sezóne sa s klubom lúčim a budem pokračovať v Kysuckom Novom Meste v kategórii U19, kde prostredie ako aj hráčov dobre poznám a po krátkej odluke sa vraciam späť. Ešte raz sa chcem poďakovať všetkým, ktorý so mnou spolupracovali a vytvárali pre nás trénerov ako aj pre hráčov servis, ako aj všetkým, ktorý vo Fomate pracujú a pomáhajú klubu rásť.

 

tréner U19 Erik Sedúch : Premiérová prvoligová sezóna pre dorastenecké kategórie je za nami. Cítim obrovskú trénerskú hrdosť na to, aký progres táto partia urobila, no zároveň ma nesmierne mrzí, že nám to na zotrvanie v najvyššej súťaži nestačilo. Realita je taká, že do nižšej súťaže padáme pre spoločný klubový koeficient a umiestnenie kategórie U17. Nahrali sme výborných 31 bodov, 10.miesto v tabuľke a ročník sme uzavreli s aktívnym skóre 42:41. Naša cesta touto sezónou vôbec nebola priamočiara. Do ligy sme vhupli ako nováčik a jesenná časť nám hneď v úvode uštedrila tvrdú lekciu. Rýchlosť, agresivita a nasadenie súperov boli na úplne inej úrovni. Za každé zaváhanie sme tvrdo platili bodovými stratami a učili sme sa za pochodu. Herné výkony a najmä zbieranie bodov sa začalo stabilizovať po 7.kole.
To, čo sme predvádzali v druhej polovici sezóny, najmä na domácom štadióne, je pre mňa tou najlepšou odmenou za našu spoločnú drinu. Z FOMATU sme spravili nedobytnú pevnosť. S výnimkou jednej divokej prestrelky s Trnavou (prehra gólom z 94minúty na 3:4) sme doma neokúsili trpkosť prehry a s prázdnymi rukami sme domov poslali aj také zvučné akadémie, akými sú Žilina, Košice či DAC. Prezentovali sme sa moderným, aktívnym futbalom a donútili sme súperov, aby mali pred nami rešpekt. Samozrejme, mali sme veľa limitov hrať dominantnejší, útočnejší futbal, ale snažili sme sa pracovať s našimi silnými stránkami. Ukázali sme aj ofenzívnu silu, kde z ustráchaného jesenného nováčika sme sa postupne vypracovali na sebavedomé, takticky vyspelé mužstvo, ktoré si vedelo na ihrisku pevne zastať svoje miesto. Výsledkom toho je 42 strelených gólov. Hoci je zostup pre klub citeľným krokom späť, pre túto konkrétnu generáciu hráčov to bol fantastický odrazový mostík a obrovský skok vpred. Ligu opúšťame s obrovskou hrdosťou a so vztýčenými hlavami. Moje úprimné poďakovanie patrí nielen samotným chlapcom za ich celoročný prístup, ale aj celému realizačnému tímu za neúnavnú a poctivú prácu počas celej sezóny.

V neposlednom rade sa chcem poďakovať vedeniu klubu za prejavenú dôveru a za krásnych 2,5 roka, ktoré som mohol v tomto ambicióznom prostredí stráviť. Nastal čas posunúť sa vo futbalovej a trénerskej kariére opäť vpred, no na pôsobenie vo FOMATE budem spomínať len v tom najlepšom. Všetkým funkcionárom, kolegom trénerom, hráčom a rodičom prajem do budúcna veľa úspechov a všetko dobré!